  • Model number: A660.30360.40SBD
  • Function: Time
  • Movement: Quartz
  • Caliber: RONDA 513 RL
  • Water resistance: 30 meters / 100 feet / 3 ATM
  • Case: 316L Stainless steel
  • Case diameter: 40 mm
  • Case back: 316L Stainless steel pressed
  • Crown: Push Crown
  • Crystal / glass material: Hardened mineral crystal
  • Strap / bracelet: Blue textile from recycled PET bottles
  • Strap / bracelet buckle: {Strap_/_bracelet}
  • Lug width: 20 mm
  • Origin: Swiss made
  • Watch: Vegan
Size Guide
-65%
Classic, Deep Ocean Blue, 40 mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
Description
Inspired by nature This Classic collection watch showcases a 40mm tone-on-tone stainless steel case, hands and markers with a matte finish to maintain the timeless design and minimalistic look of Mondaine. Featuring a Deep Ocean Blue dial and recycled PET textile strap with comfortable cork lining and stitches, this timepiece pays tribute to the wonders of our seas. Our Classic Collection comes with a clever quick-change system, allowing you to easily change your straps.
Details
  • Function: Time
  • Movement: Quartz
  • Caliber: RONDA 513 RL
  • Case: 316L Stainless steel
  • Case diameter: 40 mm
  • Crown: Push Crown
  • Lug width: 20 mm
  • Origin: Swiss made
  • Watch: Vegan
Size Guide
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Classic, Deep Ocean Blue, 36 mm
NEW
Thumbnail 1
Textile strap with cork lining, 16 mm
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Copper Coloured Magnet Clock, 5 cm
-65%NEW
Thumbnail 1
Stainless steel curved tip bracelet, 20mm, Only fits MST.4161B.SJ
-65%NEW
evo2, Red vegan grape leather, 35 mm
-65%NEW
evo2, Black vegan grape leather, 40 mm
-65%NEW
evo2, Black vegan grape leather, 35 mm
-65%NEW
evo2, Red vegan grape leather, 30 mm
-65%NEW
evo2, Black vegan grape leather, 26 mm
-65%NEW
evo2, Black vegan grape leather, 30 mm
-65%NEW